Ali Dvořáčková - recenzia knihy "Dodo v krajine permoníkov"

Ali Dvořáčková - recenzia knihy "Dodo v krajine permoníkov"

S poslednou detskou knihou, ktorú sme tohto roku ešte stihli prečítať, sme sa preniesli do čarovného sveta permoníkov a objavili skryté poklady ukryté v podzemí (nielen) našej krajiny.

Vedeli ste, že Slovensko bola kedysi baníckou svetovou veľmocou? Baníctvo k našej histórii neodmysliteľne patrí a okrem samotných faktov, (čo a ako sa u nás všetko ťažilo, na čo to slúžilo) sa k dolom viažu aj bájne bytosti, permoníci.

Baníci si týchto škriatkov veľmi vážili, uctievali ich a nechávali im aj rôzne maškrty. Verili, že vďaka nim dokážu nájsť čo najviac pokladov. Taktiež im pripisovali aj ochranu a pomoc v ťažkých podmienkach.

A práve vďaka knihe #dodovkrajinepermonikov sa môžeme my, ale hlavne naše deti, o tom všetkom dozvedieť viac.

A nebudeme sami.

Na ceste nás bude sprevádzať zvedavý a vnímavý chlapec Dodo, ktorý pri prechádzke hustým lesom narazí na rozprávkovú bytosť - permoníka. Rozhodne sa ho nasledovať a ten ho privedie do svojej dedinky. Za svoju zvedavosť je odmenený tým, že môže s nimi chvíľu pobudnúť a bližšie spoznať prácu permoníkov a tým aj samotných baníkov. Oboznámime sa nerastným bohatstvom, ktoré máme pod nohami. Ako vzniklo a na čo slúži. A nakoniec sa dozvieme, ktorý poklad je zo všetkých pokladov ten najväčší.

Tak ako aj ostatné edukatívne knižočky zo zážitkového vydavateľstva Class SLOVAKIA, ani túto sme nemohli čítať pred spaním. Ak chceme, aby si aj deti z týchto príbehov čo najviac zapamätali a niečo sa naučili, musíme s nimi pracovať. Vysvetľovať, ukazovať a občas aj niečo na internete dohľadať (ako napr. fotky z baní a jaskýň, či ako vyzerá Opál. A taktiež sme si pripomenuli rozprávku Soľ nad zlato).

Nezabudnime, čo do našich detí zasejeme dnes, to o niekoľko rokov zožneme. To platí aj o zvedavosti, túžbe po vedomostiach, ale aj úcte k našej zemi a histórii. Túto, ale aj ostatné tituly o pokladoch Slovenska v a jazyku nájdete v zážitkovom kníhkupectve https://www.classslovakia.sk/. Krásny deň, priatelia.