Felix a princeznin prsteň

Príbeh knihy pre deti a predškolákov Felix a princeznin prsteň je neobyčajný. Trochu skutočný a trochu rozprávkový...

 • Autor konceptu: Lenka Šingovská
 • Text: Lenka Šingovská
 • Ilustrácie: Viktória Madanská
 • Preklad: Aspena
 • Vydavateľstvo: Class
 • Rok vydania: 2020
 • ISBN: 978-80-972173-9-6
13,00 €
Množstvo
Skladom

 

Bezpečné platby

  Doručujeme na slovenské doručovacie adresy.

Pre doručenie do zahraničia nás kontaktujte individuálne na info@ClassSLOVAKIA.sk

O knihe

Príbeh Felix a princeznin prsteň, ktorým čitateľa sprevádza roztomilý kocúr Felix, je nezvyčajný. Na prvý pohľad sa javí ako rozprávka. V skutočnosti sa pred očami čitateľa odohráva významná historická udalosť v rodine Juraja Thurzu v roku 1612 na Oravskom hrade. Kniha pre deti je určená pre predškolákov a deti vo veku 6 rokov. Nádherné ilustrácie neopakovateľným spôsobom spájajú historické reálie s prvkami rozprávky. Texty v slovenskom a anglickom jazyku popisujú scény zobrazené na ilustráciách, pričom reflektujú historické skutočnosti. Publikácia nenásilným spôsobom napomáha budovaniu a rozvíjaniu národného povedomia v útlom veku dieťaťa. Zároveň efektívne rozvíja slovnú zásobu, prihovára sa k slovenským deťom so záujmom o znalosť anglického jazyka, ale aj k deťom zahraničných Slovákov so záujmom o udržiavanie kontaktu s kultúrou i jazykom svojich predkov. Vďaka tejto knihe sa do detských sŕdc zaseje láska k dejinám našej krásnej krajiny, ktorá ich bude sprevádzať celým životom.

Juraj Thurzo bol palatín, z titulu svojho postavenia druhý najmocnejší človek v Uhorsku. Významnejšie postavenie ako on mal iba kráľ. Palatín počas neprítomnosti kráľa preberal jeho úlohu a kompetencie. Nepísanou povinnosťou palatína bolo reprezentovať moc a vplyv šľachty aj navonok. Preto rodinné sviatky v rodine Thurzovcov presahovali záujmy najbližších a patrili k veľkým spoločenským udalostiam. Významnými udalosťami boli prípravy svadieb siedmich palatínových dcér (Zuzany, Judity, Barbory, Heleny, Márie, Kataríny a Anny), ktoré sa vydávali s patričnou honosnosťou prislúchajúcou postaveniu ich otca. Rovnako tomu bolo aj pri svadbe jeho jediného syna Imricha. Na dvore palatína sa vtedy schádzalo urodzené panstvo zo širokého okolia a na ich stretnutiach sa do popredia dostávali mocenské a politické záujmy. Spomedzi thurzových dcér mala najväčšiu a najpompéznejšiu svadbu Barbora, ktorá sa vydala za Krištofa Erdődyho.

Oravský hrad  život v ňom priblíži príbeh

Kniha približuje dianie v sídle Juraja Thurzu počas prípravy svadby jeho najmilšej dcéry – princeznej Barbory. Postavy vystupujúce v príbehu hlboko prežívajú túto výnimočnú udalosť a kocúr Felix, ktorého poháňa jeho neskrotná zvedavosť, ostáva nepovšimnutý. Naskytá sa mu tak vzácna príležitosť nerušene prebádať zákutia stredovekého Oravského hradu a nahliadnuť do života jeho obyvateľov. Zažije rozruch v kuchyni, kde pozoruje obratne sa zvŕtajúce služobníctvo. Nahliadne do salónov, kde hodujú urodzení páni a formujú budúcnosť svojich rodín i národa. Zaskočí ho utrpenie odohrávajúce sa v mučiarni. Obdivuje oddanosť vojakov, ktorí chránia panstvo a žijú každý deň tak, akoby to bol ich posledný. S hrdosťou sprevádza krehkú krásnu princeznú Barboru k svojmu ženíchovi, od ktorého dostala vzácny dar – prsteň. Spečatili ním svoju spoločnú budúcnosť. Zlatý renesančný prsteň rodiny Thurzo sa dnes nachádza v šperkovnici na Oravskom hrade.

Vyjadrenia

 1. Milan Kolcun (sprievodca a spisovateľ)

  "Niet lepšieho sprievodcu po hrade ako kocúr. Tu sa vsunie, tam sa poobšmieta, tam povyskočí, dostane sa všade. A máte šťastie, že je váš sprievodca veľmi zvedavý. Chce sa dozvedieť, prečo je hrad dnes hore nohami. Zdá sa, že sa všetko pripravuje na výnimočnú slávnosť."

 2. PaedDr. Mária Jagnešáková (riaditeľka, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne)

  "Prostredníctvom kocúra Felixa sa najmenší čitateľ prenesie do historického obdobia na začiatok 17. storočia a zaujímavým spôsobom spoznáva Oravský hrad a jeho históriu. Vďaka nádherným ilustráciám uvidí hradnú kuchyňu, Thurzov palác, Mučiareň, Rytiersku sálu, vojenský priestor Citadelu... V rozprávke vystupujú skutočné historické postavy, ktoré bývali na Oravskom hrade, ktorý je nielen dominantou Oravy, ale aj Slovenska. Kocúr Felix spoznal život v stredovekom hrade a tiež aj časť histórie našej krajiny."

 3. PaedDr. Alžbeta Bojková, PhD. (historička-didaktička)

  "Veľkou pridanou hodnotou knihy je prepájanie historických a geografických tém spolu s anglickou verziou textu, čo umožňuje spoznávať Slovensko mladej generácii Slovákov žijúcich v zahraničí a zároveň deťom na Slovensku predstaviť zaujímavosti svojej rodnej krajiny v cudzom jazyku. Publikácia je preto z uvedených dôvodov vhodná nielen ako populárno - náučná literatúra pre deti a mládež, ale aj ako výborná didaktická pomôcka."

Vydanie knihy podporili

partneri_byvajmelepsie.pngpartneri_teho.pngpartneri_pappstav.png
ISBN: 978-80-972173-9-6