Slovensko - krajina plná tajomstiev, Vodné dobrodružstvá

Kniha s podtitulom "Vodné dobrodružstvá" je tretím dielom knižnej série "Slovensko - krajina plná tajomstiev", ktorá mapuje kultúrne, historické a prírodné bohatstvo Slovenska v dvojjazyčných náučno-dobrodružných knižných príbehoch pre deti a mládež.

 • Autor konceptu: Lenka Šingovská
 • Text: Andrea Bercik Nitkulincová
 • Ilustrácie: Zuzana Fusková
 • Preklad: Aspena
 • Vydavateľstvo: Class
 • Rok vydania: 2017
 • ISBN: 978-80-972173-4-1
18,50 €
Množstvo
Skladom

 

Bezpečné platby

  Doručujeme na slovenské doručovacie adresy.

Pre doručenie do zahraničia nás kontaktujte individuálne na info@ClassSLOVAKIA.sk

O knihe

Ďalšia dobrodružno-náučná kniha zo série "Slovensko – krajina plná tajomstiev" predstavuje Slovensko cez jeho prírodné bohatstvo – vodu. Slovensko je druhou krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody. Cieľom publikácie s podtitulom "Vodné dobrodružstvá" je hravým spôsobom naučiť čitateľov vnímať vodu inak. Prostredníctvom dobrodružných príbehov malého Miška, ktorý spolu so svojím otcom - lodným kapitánom navštívi vybrané lokality Slovenska, sa čitateľ oboznámi s rôznymi formami a spôsobmi využitia vody. Text je koncipovaný tak, aby motivoval k uvedomeniu si hodnoty vody a k zamysleniu, ako sa o toto prírodné dedičstvo treba starať, aby sa zachovalo aj pre nasledujúce generácie. Kniha je obohatená o ilustrácie s výpravno-náučným charakterom. Pridanou hodnotou ilustrácií sú zobrazené detaily objektov v prierezových pohľadoch, ktoré bežný pozorovateľ pri návšteve danej lokality nemá možnosť vidieť. Jazykové a vyjadrovacie prostriedky v texte sú nastavené pre deti so slovenským materinským jazykom vo veku 8 – 10 rokov. Dvojjazyčné spracovanie textov, ktoré sa vhodne prelínajú, umožní čitateľovi dobre sa orientovať v texte a budovať kvalitnú slovnú zásobu v oboch jazykoch. Formát, font a celkové spracovanie knihy sú volené tak, aby vyhovovali aj čitateľom v staršom veku.

O príbehu

Spoločne navštívia zásobáreň pitnej vody - priehradu Starinu i najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody na Žitnom ostrove. Ich pozornosti neujde ani unikátny studený Herliansky gejzír. Na Považských kaskádach a v Gabčíkove spoznajú silu vody, na Štiavnických tajchoch sa presvedčia o rôznych možnostiach využitia vody a pocítia závan minulosti. Priezračná voda riek a tatranských plies v nádhernej prírodnej scenérii im doslova učaruje. Pre Miška budú tieto prázdniny výnimočné nielen kvôli tomu, že vodný živel pred ním odkryje svoje tajomstvá. Toto leto sa zapíše do Miškovej pamäte aj preto, lebo otec ho zasvätí do tajov svojho povolania a poodhalí pred ním pravidlá riadenia lode. Budú to skrátka prázdniny, ktoré Miškovi zostanú hlboko v srdci do konca života...

Vyjadrenia

 1. akad. mal. Andrej Smolák (maliar, rodák z obce Starina)

  "Pamätám si na dávno znejúce slová: "Idú nás zatopiť!" Slová zazneli na verejnom zhromaždení obyvateľov Stariny. A od tej doby sa prestalo v našej dedine stavať. Ľudia odchádzali s pochopením, veď vodu treba každému... Sme bohatí, a ani si to neuvedomujeme. Bez vody nie je čaj ani polievka, nevieme si umyť ruky, ba ani namaľovať obrázok. Lebo farbičky tiež rozpúšťame vodou. Som maliar a v Starine som namaľoval stovky obrazov. A dnes Starinskú priehradu maľujú umelci z mnohých končín sveta, ktorí výstavou svojich obrazov priamo na priehradnom múre manifestujú CHVÁLU VODE - darkyni života. Rovnako ako táto kniha."

 2. Ing. Marián Miščík (vodohospodár)

  "Voda má veľa podôb a dokáže veľké veci. Je to živel, ale zároveň zraniteľné médium. Snažme sa ju rozumne využívať a maximálne chrániť. Ale bez príslušných vedomostí a vzťahu k nej to nepôjde. Na začiatku možno bude práve táto knižka."

 3. Lenka Šingovská (autorka myšlienky, vydavateľka)

  Spolupracujeme s váženými odborníkmi a majstrami pera a štetca aby sme jednu myšlienku premenili na realitu v podobe atraktívnej náučnej knihy. Len vďaka takejto úzkej spolupráci naše knihy môžu tvoriť vhodnú doplnkovú literatúru pre školopovinných žiakov, pre malých Slovákov žijúcich v zahraničí, ale aj tých čitateľov, ktorí si radi rozšíria slovnú zásobu v slovenskom alebo anglickom jazyku prostredníctvom obľúbenej témy."

 4. Milan Kolcun (spisovateľ a sprievodca)

  "To samozrejmé je vždy zaznávané. Preto si vodu treba pripomínať vo všetkých jej podobách a prejavoch. Jej očistný prúd je, našťastie, nezastaviteľný... Táto kniha pripomína to samozrejmé pútavým štýlom rozprávok a prináša to naj z povodí celého Slovenska."

Vydanie knihy podporili

partneri_svp.pngpartneri_byvajmelepsie.pngpartneri_stvps.pngpartneri_enviroline.pngpartneri_vvb.pngpartneri_dhigroup.pngpartneri_chemkostav.pngpartneri_arprog.pngpartneri_regotrans.pngpartneri_pappstav.png
ISBN: 978-80-972173-4-1